Теорія Доу

Теорія Доу (Dow theory) – теорія, яка є фундаментом технічного аналізу фінансових ринків. В оригіналі теорія Доу описує поведінку курсів акцій у часі і розроблялася для фондового ринку. Проте постулати теорії Доу можна з певною часткою впевненості перенести і на інші фінансові ринки, в тому числі і на валютний ринок Форекс. В основі теорії Доу лежить ряд публікацій Чарльза Доу (Charles H. Dow, 1851-1902) – відомого американського журналіста, який був першим редактором газети «Wall Street Journal» і засновником відомої на весь світ корпорації «Dow Jones & Company». Роботи Чарльза Доу після його смерті були вивчені і узагальнені, після чого, власне, й отримали втілення у вигляді «теорії Доу». Сам же Чарльз Доу таким формулюванням при житті не користався.

Теорія Доу містить у собі шість постулатів. Кожен постулат відноситься до ринку акцій, але в тій чи іншій мірі може бути віднесений і до валютного ринку Форекс.

Постулат 1. На ринку можна виділити три типи трендів. Це первинний, вторинний і малий (вони ж довгостроковий, проміжний і короткостроковий) тренди. Кожен тип тренда, в свою чергу, може бути висхідним або низхідним. Чарльз Доу давав визначення тренду в залежності від положення піків і спадів на графіку. При висхідному тренді кожен наступний пік і спад повинен бути вище попереднього. При спадному тренді кожен наступний пік і спад повинен бути нижче попереднього.Доу

Постулат 2. Кожен первинний тренд має три фази. Чарльзом Доу виділяється фаза накопичення, фаза участі і фаза реалізації. Фаза накопичення характеризується тим, що всупереч загальній думці ринку найбільш досвідчені інвестори починають купувати (продавати) акції, використовуючи великі капітали. Ця фаза, як правило, нетривала, обумовлена ​​деякими фундаментальними подіями і не призводить до значних коливань ціни. За фазою накопичення слід фаза участі, в якій активні трейдери підхоплюють рух, утворюється тренд і приєднуються до нього. Це призводить до цінових змін та посилює створений тренд. Фазу участі змінює фаза реалізації, під час якої практично всі учасники ринку усвідомлюють силу сформованого тренду і починають відкривати позиції у вигідному напрямку. Цей процес призводить до відчутних цінових змін. У даній остаточної фазі досвідчені інвестори, відчуваючи що наближається розворот тренда, починають зворотний рух і закривають відкриті у фазі накопичення позиції. В результаті їхніх дій, сила тренду спадає.

Постулат 3. Фондові індекси повинні підтверджувати один одного. Тут мається на увазі промисловий індекс Доу Джонса (Dow Jones Industrial Average, DJIA) і транспортний індекс Доу Джонса (Dow Jones Transportation Average, DJTA). Згідно теорії Доу, поточний тренд і сигнали про розворот тренда повинні підтверджуватися обома фондовими індексами. При цьому допускається деяка розбіжність сигналів у часі, коли один індекс може давати сигнал про розворот тренда з деяким випередженням відносно іншого.

Постулат 4. Тренд повинен підтверджуватися обсягом торгів. Згідно теорії Доу, розвиток поточного тренда або утворення нового тренда має підтверджуватися зростанням обсягом торгів. Коли зміна цін на акції відбувається при малих обсягах торгів, то воно може і не характеризувати тренд, так як не відображає думку більшості.

Постулат 5. Фондовий ринок реагує на всі новини. Чарльз Доу вважав, що ціни на акції реагують на будь-яку нову інформацію. Це відноситься не тільки до публікації фінансових показників та економічних новин, але також до будь-яких інших новин взагалі, в тому числі чуток.

Постулат 6. Тренд буде діяти доти, поки не з’явиться очевидних сигналів про його розворот. Згідно цьому простому постулату, тренд рано чи пізно повинен розвернутися. Але якщо зміни цін відбуваються невпевнено, то це можна інтерпретувати лише як тимчасову корекцію, а не розворот тренда. Визначення ж розвороту тренда є складною частиною технічного аналізу та основним завданням кожного трейдера.

Як можна бачити, хоча теорія Доу і визначає основу технічного аналізу, все ж носить філософський характер. Як вже було сказано, Чарльз Доу вивчав поведінку курсів акцій, а не курсів валют. Тим не менше частина постулатів теорії Доу можна з упевненістю застосовувати і на валютному ринку Форекс. Це пояснюється тим фактом, що всі фінансові ринки тим чи іншим чином пов’язані між собою, а також людською психологією. Адже ціни на фінансових ринках «рухають» самі трейдери в процесі постійного протистояння «биків» і «ведмедів», а психологія трейдерів на різних фінансових ринках однакова.

Сподобалось?! Поділись з друзями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс