Облікова ставка (Interest Rates)

облікова ставкаРівень облікових ставок (Interest Rates) – це відсоток, під який центральний банк країни позичає кошти комерційним банкам. Цей показник надзвичайно важливий, так як вказує на загальну прибутковість інвесторів, які вклали в економіку країни (процент за банківськими депозитами, прибутковість по вкладенням в облігації країни, рівень середньої норми прибутку тощо). Коливання курсу валюти знаходиться в прямій залежності від процентних ставок.

Говорячи про облікові ставки, слід мати на увазі реальні процентні ставки, тобто номінальний процент за мінусом процента інфляції. Проте коли номінальні ставки ростуть повільніше, ніж зростає рівень інфляції і валовий внутрішній продукт, то курс валюти може знижуватись.

На формування курсу обміну валютної пари основну роль відіграє різниця % ставок між двома країнами (процентний диференціал). Коли в двох країнах приблизно однаковий рівень реальних процентних ставок, що відображає однакову прибутковість вкладень в економіку будь якої з країн, то підвищення центральним банком однієї з країн рівня облікової ставки, викликає зміщення прибутковості на користь вкладень в цій валюті, що призводить до збільшення попиту на валюту і зростання її курсу. Відбувається перетік капіталу, з однієї країни в іншу. Інвесторам вигідіше тримати свої кошти на депозитах в тій країні, де більші облікової  % ставкі, відповідно і ставки за депозитом вищі.

Простий приклад:

Інвестор з України, Петро, хоче поставити 100 доларів на депозит, в одному з іноземних банків. Процентна ставка американського банку становить 0,25%. В Японії, процентна ставка за ощадними рахунком становить 0,1%,  в Новій Зеландії це 2,5%,  а в Австралії 3%. При розгляді кращих інвестицій через рік, Петро може отримати назад $ 100,25 інвестувавши в США, $ 100,1 в Японії, $ 102,5 в Новій Зеландії і $103 в Австралії. Відкриття рахунку та “кредитування” грошей в Австралійському банку є інвестиційним варіантом, який забезпечує найбільшу віддачу для Петра.

Інвестиційні рішення Петра показують де більш високі процентні ставки залучення капіталу, там і вигідно розміщувати кошти.

Так центральні банки можуть намагатися залучити іноземні інвестиції в країну за рахунок більш високих процентних ставок.

На практиці, облікові ставки змінюються в індивідуальному порядку. Це призводить до зміни різниці облікових ставок і обмінного курсу. Має не мало важливе значення, що призвело центральний банк країни змінити облікову ставку. Якщо причини політичного, а не економічного характеру, то ринки, швидше за все підуть проти центральних банків.

В момент повідомлення про підвищення облікової ставки всі чекають природного підвищення вартості товарів. Але в цей момент підвищується інтерес імпортерів до поки ще дешевих товарів, в результаті чого підвищується попит на національну валюту. Наслідком цього є її короткочасне зміцнення. Але якщо розглянути в довгостроковій перспективі, то підвищення облікової ставки спричиняє за собою:

  1. Подорожчання кредитів;
  2. Спад виробництва, тому підприємцям не вигідно брати дорогі кредити;
  3. Зростання рівня безробіття;
  4. Подорожчання товарів.

Цей факт веде до того, що вітчизняні товари починають споживатися в меншій мірі, як у себе на батьківщині, так і за кордоном, тобто відбувається зниження експорту і підвищення імпорту (дешевшого). Це в свою чергу підвищує попит на іноземну валюту, наслідком чого є ослаблення національної.

Зростання ставок зазвичай призводить до зростання припливу капіталу в країну і зростання національної валюти в середньостроковому плані, проте, якщо зростання ставок не грунтується на високих темпах економічного зростання, це може привести до стагнації економіки і негативного впливу на валютні ринки в довгостроковому плані. У довгостроковій перспективі, це тягне за собою зміцнення національної валюти. Але в момент виходу повідомлення про передбачуване зниження облікової ставки відбувається короткочасний, але дуже різкий її спад, тому інвестори (іноземні) починають забирати вкладені кошти. Тобто зміна облікової ставки двояко впливає на курс національної валюти.

В момент виходу даних по процентній ставці коли вона змінюється (піднімається чи опускається) на 0,25 базисних пунктів призводить до різкого стрибка курсу національної валюти (вгору/вниз) орієнтовно на 100 пунктів на протязі короткого періоду часу (від 1 до кількох хвилин).

<a href="http://www.instaforex.com/ru/">Форекс портал</a>

Сподобалось?! Поділись з друзями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс