Дані по грошовій масі і їх вплив на коливання курсу валют

грошова масаГрошовою масою називають всі готівкові гроші, що перебувають в обігу, а також залишки безготівкових коштів на рахунках фізичних та юридичних осіб і держави. Показники структури грошової маси – грошові агрегати. Це види грошових коштів, які мають відмінності по ліквідності (можливість швидко перетворити кошти у готівку). Різні країни мають різний склад грошових агрегатів.

Щоб правильно оцінити інфляційні процеси, використовують індикатори, які відображають обсяги грошової маси, що знаходиться в економіці. Це і є грошові агрегати, що відображають обсяги пропозиції грошей (загальноприйняте скорочення – М).

М0 = готівка, наявна в обороті. Тобто всі банкноти і монети. Ще М0 називають “вузькими грошима” (narrow money).

М1 = М0 + чекові, а також вклади до запитання. Більшість розвинених країн також відносить М1 до “вузьких грошей”.

М2 = М1 + строкові вклади, гроші на розрахункових рахунках. Такі країни як Великобританія і США відносять до М2 банківські депозити об’ємом менше 100 000 $.

М3 = М2 + строкові ощадні вклади + депозити понад 100 000 $. Досить широкий показник банківської грошової маси, що включає готівкові кошти, дрібні і великі банківські вклади і готівку в касі.

М4 = загальний грошовий агрегат, який складається з усіх грошових агрегатів + загальної суми кредитів, які видали банки + суму урядових запозичень. Синонім – “широкі гроші” (broad money).

L = М3 (або М4) + короткострокові цінні папери, облігації казначейства та інші цінні папери.

Найбільша увага при ухваленні рішень по кредитно-грошовій політиці приділяється агрегату M3, по якому центральний банк встановлює інфляційні цілі. Показник тісно корелює з процентними ставками: на початку економічного циклу збільшення грошової маси призводить до додаткових витрат і інвестицій (зростання курсу валюти), в циклі розширення зростання грошової маси призводить до інфляції (падіння курсу).

Щоб проаналізувати стан валютної біржі, користуються грошовими агрегатами таких країн як США, окремих країн ЄС – Німеччина і Франція, Великобританія, а також Японія.

Скажімо, для Сполучених Штатів грошовий агрегат М2 є пріоритетним, оскільки входить до складу Conference Board (індекс випереджальних індикаторів). Аналогічно для більшості країн Європи актуальний грошовий агрегат М3, а для Великобританії – М4.

Класична економічна теорія говорить про відображення в агрегаті М2 пропозиції валюти, тобто при збільшенні М2 вартість валюти повинна знижуватися. На практиці все навпаки: М2 є показником активності фінансових ринків і темпів зростання ВВП. Чим вищі темпи зростання М2, тим вищий рівень ставок, які і визначають прибутковість по валютних депозитах.

М2 має тісний зв’язок з господарським сектором. Операції держказначейства на відкритому ринку прямо регулюють даний показник. Обсяг М2 багато в чому визначається обсягами аукціонів по паперах внутрішньої державної позики.

Щоб знизити М2, потрібно збільшити продажі боргових цінних паперів держави (облігації, векселі, заставні і т.д.), тобто фактично вилучити гроші з обороту і зберегти їх на рахунках Центрального банку. Щоб збільшити значення М2, виробляють зворотну операцію – викуповують папери державної позики.

У довгостроковій перспективі М2 – найбільш точний індикатор, що дозволяє спрогнозувати тренд ВВП і інфляції. Фази стиснення і розширення показують приблизно однакову середню швидкість росту М2. Максимальне значення М2 говорить про настання фази спаду, а мінімальне – про закінчення фази економічного занепаду.

Сподобалось?! Поділись з друзями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс