Балансовий обсяг (On Balance Volume – OBV)

Індикатор балансового обсягу – On Balance Volume (OBV) уперше був описаний Джо Гранвілл в 1963 році в його книзі «Новий ключ до прибутків фондового ринку») і застосовувався для товарних ринків. Гранвілл вважав, що саме обсяг є рушійною силою ринкового руху і розробив On Balance Volume, щоб прогнозувати основні рухи, які можуть виникнути на ринку. Це був один з перших і найпопулярніших індикаторів для виміру позитивних і негативних грошових потоків. Головна ідея, що лежить в основі OVB, полягає в тому, що зміни обсягу попереджають про наступну зміна ціни. OBV розраховується досить просто: шляхом додавання обсягу за певний період, якщо ціна закриття вище попереднього і віднімання об’єму, якщо ціна закриття цього періоду менше ціни закриття попереднього. Графік результуючої величини потім порівнюється з графіком ціни на актив, з метою пошуку розбіжностей або підтверджуючих сигналів.On Balance Volume

Індикатор On Balance Volume, фактично є показником швидкості зміни ціни та обсягу і заснований на принципі, що зміни OBV передують зміні ціни.
Гранвілл пояснював свою теорію тим, що коли обсяг різко збільшується або падає без значної зміни цін на ринку, то таку ситуацію не видно на простому графіку, але це означає, що ціна скоро прийде в сильний рух.
Це відбувається тому, що великі інституційні інвестори (пенсійні фонди, інвестиційні фонди, торгові доми, банки і т.д.) починають вкладати в цей актив у той час, коли дрібні приватні інвестори досі його продають. У такій ситуації обсяг збільшується значно, а ціна все ще падає або стоїть майже на місці. Після певного моменту обсяг покупок великих інвесторів все ж починає рухати ціну вгору, а подальший стрімкий ріст означає, що до них приєднується «ринковий натовп» – велике число дрібних приватних інвесторів.
Через деякий час починається зворотний ефект: інституційні інвестори починають продавати актив, а приватні інвестори починають набирати позиції по активу. Таким чином, професіонали купують актив у середнього інвестора на мінімумах і потім продають йому актив на максимумах. Тому OVB дуже часто показує головні розвороти тренда.
Таким чином, зростання лінії OBV вказує, що обсяги більші в періоди зростання. Якщо ціна в цьому часі також зростає, то вважається, що OBV підтверджує висхідний ціновий тренд, оскільки зростання ціни в цьому випадку є наслідком підвищення попиту на цінні папери, що є необхідною умовою посилення висхідного тренда.
Якщо ціна рухається вгору, в той час як лінія OBV падає – це говорить про наявність дивергенції. Ця дивергенція припускає, що висхідний тренд не настільки сильний, як здається на перший погляд і вона повинна сприйматися як попереджувальний сигнал, що тренд скоро розвернеться.

Використання On Balance Volume:
Індикатор OVB сам по собі не подає чітких сигналів, а служить лише для підтвердження сигналів інших індикаторів. При цьому числове значення OBV  не настільки важливо, як напрямок його руху.

Підтвердження або розбіжність з трендом.
Трейдеру, перш за все, слід звертати увагу на тренд OBV і на те, чи рухається він в одному напрямку, що і тренд ціни.

У випадках же коли ціновий графік зростає або падає швидше індикатора OVB, це означає, що поточний ціновий тренд не підтверджується обсягами, а значить, можливо, близько знаходиться вершина висхідного тренда або мінімум низхідного.
Приклад розбіжності:On Balance Volume розбіжність

Розворот тренда.
Єдиним сигналом, який подає OBV, є зміна тенденції. Вважається, що зміна тренда індикатора дуже часто відбувається до її зміни на відповідному ціновому графіку. Таким чином, розворот індикатора вниз є сигналом на продаж, а розворот індикатора вгору вважається сигналом на покупку. Однак, оскільки індикатор може подавати багато хибних сигналів іноді після розвороту чекають кілька періодів, наприклад, 3. Якщо індикатор продовжив рух чи повернувся до початкового напрямку, то аж тоді відкривають позицію.

Примітка.
Оскільки OBV використовує в розрахунках обсягу, а на ринку форекс цей показник замінюється тиковим об’ємом, показання якого тільки схожі з об’ємом, індикатор краще використовувати тільки на денних графіках, так як тільки на великих тайм-фреймах відносні зміни показників «обсяг» і «тиковий обсяг» не будуть значно відрізнятися.

Розрахунок параметрів індикатора

якщо поточна ціна закриття вище попередньої, то: OBV (i) = OBV (i – 1) + VOLUME (i)

якщо поточна ціна закриття нижче попередньої, то: OBV (i) = OBV (i – 1) – VOLUME (i)

якщо поточна ціна закриття рівна попередній, то: OBV (i) = OBV (i – 1)

де: OBV (i) – значення індикатора On Balance Volume в поточному періоді;

OBV (i – 1) – значення індикатора On Balance Volume в попередньому періоді;

VOLUME (i) – об’єм поточної свічі.

Сподобалось?! Поділись з друзями!

Опубликовать в Google Plus
Опубликовать в Мой Мир
Опубликовать в Одноклассники
Опубликовать в Яндекс